erasmus2k6
Γενικά Κοινωνικές Πολιτιστικές Σχολείο

Erasmus+: 2η κινητικότητα στην Τουρκία

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη κινητικότητα του προγράμματος Erasmus+ των εκπαιδευτικών της παιδαγωγικής ομάδας του 4ου Δ.Σχολείου Φαρσάλων στην Σμύρνη. Οι εκπαιδευτικοί ταξίδεψαν στην Τουρκία προκειμένου να επισκεφτούν σχολείο της Σμύρνης μαζί με εκπαιδευτικούς από 3 ακόμη χώρες (Εσθονία, Λιθουανία και Ρουμανία) και να παρακολουθήσουν επιμορφωτικά σεμινάρια για τις ενδοσχολικές συγκρούσεις. Η συγκεκριμένη κινητικότητα έλαβε χώρα στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ που εκπονεί το 4o Δ. Σχολείο Φαρσάλων με τίτλο: «Win-winconflict» από τον Σεπτέμβριο του 2020 έως τον Σεπτέμβριο του 2023.

Πέραν των εκπαιδευτικών συναντήσεων, οι παιδαγωγικές ομάδες των σχολείων πραγματοποίησαν επισκέψεις πολιτιστικού ενδιαφέροντος στην αρχαία Έφεσο και στο χωριό Κιρκιντζέ ( «Αν υπάρχει αυτό που λένε παράδεισος, το χωριό μας, ο Κιρκιντζές, ήταν ένα δείγμα του.» Διδώ Σωτηρίου, «Ματωμένα Χώματα»).

Η παιδαγωγική ομάδα Erasmus+ του 4ου Δ. Σχολείου Φαρσάλων