HSA2022 1
Αθλητικές Ανακοινώσεις Γενικά Δράσεις Εκδηλώσεις Σχολείο Φυσική Αγωγή

9η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής έγιναν αθλητικές δραστηριότητες στο 4οΔημ.Σχολείο Φαρσάλων στις οποίες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές.

Συγκεκριμένα οι μαθητές υπό  την επίβλεψη και καθοδήγηση των ΚΦΑ Κου Αζά Πέτρου και Κας Ευαγγέλου Ουρανίας πήραν μέρος στο βάδην και στο τρέξιμο αντοχής, κατανοώντας τις βασικές διαφορές τους, σε διάφορα μουσικοκινητικά παιχνίδια ,συναγωνιστικές σκυταλοδρομίες με διάφορα εμπόδια καθώς και αθλοπαιδιές όπως Μπάσκετ, Χάντμπολ και Ποδόσφαιρο.

Ακόμη προσκλήθηκε ο αθλητής ποδηλασίας Κος Κολέτας Παναγιώτης ο οποίος τους μίλησε για το άθλημα της ποδηλασίας αλλά και για τους αθλητές  με προβλήματα όρασης  του συγκεκριμένου αγωνίσματος.

Οι εκπαιδευτικοί φυσικής αγωγής

Αζάς Πέτρος