schoolpress tetarto
Γενικά Δράσεις Πολιτιστικές Σχολείο ΤΠΕ

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 11ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Παρασκευή 13 Μαίου 2022 οι μαθητές της Ε1 τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων, συμμετείχαν διαδικτυακά στο 11ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, στον κόμβο του νομού Λάρισας.

Οι μαθητές δημιούργησαν το μαθητικό περιοδικό με τίτλο “Το Τέταρτο”, στην υπηρεσία του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, schoolpress.

To περιοδικό περιέχει άρθρα σχετικά με τον τόπο τους, αρχαιολογικά μνημεία, θρησκευτικές και εθνικές γιορτές, βιβλία και χώρες.

Μέσα από όλη τη διαδικασία οι μαθητές συνεργάστηκαν, εξασκήθηκαν στην συγγραφή κειμένων και χρησιμοποίησαν στην πράξη έννοιες όπως προσωπικά δεδομένα, ασφάλεια στο διαδίκτυο και πνευματικά δικαιώματα.

Το σχολικό περιοδικό που παρουσιάστηκε στο 11ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας έχει ενταχθεί στα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων του Υπουργείου Παιδείας με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την Ευαγγελία Σπανού – Πληροφορικής και Δήμητρα Κωνσταντίνου – Δασκάλα.

11digifest 1
Οι μαθητές παρουσιάζουν την εργασία τους
festival13 05 2022 cp 2
Λήξη της παρουσίασης