Ανακοινώσεις Δράσεις Εκδηλώσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα Πολιτιστικές Σχολείο

4η Κινητικότητα Erasmus+ του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων

4η Κινητικότητα  Erasmus+ του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων

Ολοκληρώθηκε η 4η κινητικότητα των εταίρων του 4ου Δημοτικού Σχολείου αυτήν την φορά στην Ελλάδα. Εκπαιδευτικοί από την Ρουμανία, Εσθονία, Λιθουανία και Τουρκία, επισκέφθηκαν την χώρα μας στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ που εκπονεί το σχολείο μας με τίτλο «Win-win conflict».

Οι εκπαιδευτικοί από τις χώρες του εξωτερικού, μαζί με την Παιδαγωγική Ομάδα του 4ου Δημ. Σχολείου Φαρσάλων, που αποτελείται από τους : Καραγεωργίου Αφροδίτη, Δημητρόπουλο Δημοσθένη, Νταραγιάννη Ιωάννη και Χαριτούδη Μάρθα, επισκέφθηκαν το σχολείο μας, παρακολούθησαν παραδοσιακούς χορούς από τους μαθητές και τους γυμναστές μας, κ. Αζά Πέτρο και κυρία Ευαγγέλου Ουρανία, ξεναγήθηκαν από τον αρχαιολόγο του Δήμου Φαρσάλων, κύριο Γερογιώκα Λάμπρο, στον Θολωτό Τάφο και στις πηγές του Απιδανού επισκέφθηκαν το Πολιτιστικό Κέντρο Φαρσάλων όπου ξεναγήθηκαν από την κυρία Άννα Φλωρά, ειδική συνεργάτιδα του Δήμου Φαρσάλων, στην έκθεση της Καλλιθέας, παρακολούθησαν την παρασκευή του παραδοσιακού χαλβά στο εργαστήριο του κ. Γούναρη και επισκέφθηκαν το Δημαρχείο Φαρσάλων όπου είχαν την χαρά να γνωρίσουν τον Δήμαρχο, κ. Μάκη Εσκίογλου ο οποίος τους υποδέχτηκε εγκάρδια και γευμάτισε μαζί τους. Αργότερα επισκέφθηκαν το Σχολικό Μουσείο στα Βρυσιά Φαρσάλων όπου ξεναγήθηκαν, παρακολούθησαν την ιστορία των σχολείων στην χώρα μας, έπαιξαν παραδοσιακά παιχνίδια και δοκίμασαν τα εδέσματα που είχαν ετοιμάσει οι κυρίες του Συλλόγου Ενεργών Πολιτών Φαρσάλων.

Οι εκπαιδευτικοί από το εξωτερικό έμειναν στην χώρα μας από τις 6 έως τις 11-3-2023 και αναχώρησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ευχαριστήριο σημείωμα

Ο Δ/ντής του 4ου Δ.Σχολείου και η Παιδαγωγική Ομάδα του Εράσμους, ευχαριστούν θερμά:

Τον Δήμαρχο Φαρσάλων, κύριο Μάκη Εσκίογλου και την Αντιδήμαρχο, κυρία Σοφία Χατζηπλή για την θερμή υποδοχή που επιφύλαξαν στους εταίρους μας και για το γεύμα που μας παρέθεσαν, τον αρχαιολόγο του Δήμου κ. Γερογιώκα Λάμπρο για την ξενάγηση στα σημεία ενδιαφέροντος του τόπου μας, τον Σύλλογο Ενεργών Πολιτών Φαρσάλων για την εξαιρετική οργάνωση της υποδοχής της ομάδας των εκπαιδευτικών, την κυρία Φλωρά για την ξενάγηση στην έκθεση της Καλλιθέας, τον κύριο Γούναρη που άνοιξε το εργαστήριό του για εμάς και παρασκεύασε τον παραδοσιακό φαρσαλινό χαλβά ενώπιόν μας, τους γυμναστές του σχολείου μας για την προετοιμασία των μαθητών μας στους παραδοσιακούς χορούς, καθώς και τους απίθανους μαθητές του Ε2 τμήματος του σχολείου μας και την εκπαιδευτικό τους κα Λίτσου Γιαννούλα, που έβαλαν τα δυνατά τους για να αποδείξουν ότι ζούμε ακόμη στην χώρα του Ξένιου Δία!

Η παιδαγωγική ομάδα Erasmus