gal til 2024logo
Ανακοινώσεις Γαλλικά Γενικά Δράσεις Πολιτιστικές Σχολείο

4e Semaine Olympique et Paralympique franco – hellénique

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου, το σχολείο μας και συγκεκριμένα τα τμήματα των γαλλικών, συνδεθήκαμε διαδικτυακά μαζί με πολυάριθμα άλλα σχολεία της Ελλάδας και της Γαλλίας, στην 4η Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Γαλλοελληνική εβδομάδα!

Πρόκειται για μία πρωτοβουλία της ελληνικής ολυμπιακής επιτροπής, των γαλλοελληνικών ολυμπιακών Ακαδημιών και του IFG, η οποία επαναλαμβάνεται τα 4 τελευταία χρόνια, με σκοπό την προετοιμασία για τους ολυμπιακούς αγώνες που θα γίνουν το καλοκαίρι του 2024 στο Παρίσι!

Συγκεκριμένα, τα παιδιά έρχονται σε επαφή με ολυμπιακούς αθλητές Ελληνες ή Γάλλους, στους  οποίους θέτουν ερωτήσεις σχετικά με το προφίλ τους αλλά και το σπορ που με το οποίο ασχολούνται.

Οι μαθητές μας, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ελληνίδα πρωταθλήτρια κολύμβησης Nery Mantey-Niangouara.

Η επικοινωνία ήταν δίγλωσση (γαλλικά -ελληνικά) καθόλη τη διάρκεια της σύνδεσης.

Τέλος, οι διοργανωτές πρόβαλλαν βιντεάκια σχετικά με τα 4 νέα αθλήματα των ολυμπιακών καθώς και της προετοιμασίας για την τελετή έναρξης των αγώνων στο Παρίσι, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, σε υγρό στοιχείο, στον ποταμό Σηκουάνα!

Καλή επιτυχία Παρίσι!

Οι μαθητές και η καθηγήτρια των γαλλικών Φωτεινή Σπανού.